Lokalita Brd
Rekreační středisko na břehu Sobenského rybníka je ideálním místem pro letní dětské tábory s rozličnými programy, které podporují aktivní přístup k životu. Pořádají se zde pobyty zaměřené například na fotografování, tanec a vlastní hudební produkci (vlastní hudební nástroj), ale také na hraní divadla či zaměřený na výtvarné umění nebo poezii či prózu.
Všechny tyto aktivity rozvíjí v dětech tvůrčí schopnosti a je to příležitost k tomu, aby nejen ony, ale i my zapomněli na digitalizaci a moderní technologie, které mnohdy ubírají čas a poskytují jen pasivní zdroj zábavy. Měli bychom se více nad tím vším zamyslet a uvědomit si, že život byl i před desítkami let zábavný a radostný, a to i tehdy, když lidé vůbec neměli k dispozici počítač ani mobil. Paradoxně tím, že omezíme kontakt s lidmi přes sociální sítě, budeme mít více času se s nimi setkávat osobně, a to je v dnešní době velmi důležité.
Rekreační středisko najdete na okraji pohoří Brdy, je to jedna z oblastí v Česku nezasažená průmyslem a s čistým ovzduším, vhodná jako klimatické lázně i pro děti velmi citlivé na různé alergeny, což většinou souvisí s pobytem v městských aglomeracích.
Zajímavosti z okolí, o kterých možná nevíte
V Bukovanech u městečka Březnice, které je od „Sobeňáku“ vzdáleno vzdušnou čarou 15 km, byla v provozu již za socialismu vyhlášená dětská ozdravovna pro děti postižené respiračními chorobami, velmi často po operacích krčních mandlí. Součástí ozdravného programu byly i výlety po okolí do čisté přírody, v podhůří brdských lesů.
Rožmitál pod Třemšínem byl také místem, kde sídlila za socialismu vojenská posádka PVOS (zkratka Protivzdušná obrana státu), byly zde rozmístěny rakety země – vzduch, které měly sloužit k obraně Prahy před leteckými útoky. Po sametové revoluci byl tento již zbytečný vojenský prostor demontován, a pokud máte zájem, můžete si muzeum PVOS prohlédnout v bývalých kasárnách v Podlešíně u Slaného.