I když se jedná již o desetiletí vyvrácený blud, stále mnoho lidí se domnívá, že tloušťka je ukázkou bohatství a dobré životosprávy. To první je nesmysl a co se týče druhého tvrzení, tak to už je pitomost opravdu extrémní. Naopak, obezita je jedním z nejvýraznějších ukazatelů špatného životního stylu, jenž může skončit i vznikem mnoha různých chronických chorob. Když budete pozvolna kynout a nic s tím nedělat, můžete očekávat, že se vaše zdraví spíše dříve, než později zhorší. A řeč není pouze o zdraví fyzickém, ale rovněž i duševním. Statisticky je dokázáno, že lidé s velkou nadváhou dost často trpí i depresemi, potažmo úzkostmi.
Nejčastěji lidé zjišťují, jestli jsou či nejsou obézní, pomocí osobní váhy. Ta je samozřejmě nenahraditelná, nicméně vzhledem k tomu, že měří pouze hmotnost, i dost nepřesná. Chcete-li to přesně, pak je nejlepším způsobem použít BMI kalkulačku. Najít ji můžete na vhodných webových stránkách, případně si svůj BMI index můžete spočítat klasicky na papíře. Obecně platí, že vyšší hodnoty jsou známkou příliš vysoké váhy, nižší pak může značit i podváhu či dokonce podvýživu.
Jak z toho ven?
Jakmile se dostanete do fáze obezity, není hubnutí žádná legrace, ale dá se to zvládnout. Je však nutné mít dostatečně silnou vůli a uvědomit si, že bez razantní změny životního stylu se už nikam dál nepohnete. Změna by měla nastat hlavně v oblasti stravování, jelikož bez toho budete nabírat na váze dál. Hlavně zapomeňte na sladké a tučné věci a přestat byste měli i s přesolováním. Zaměřte se při vaření více na zeleninu, ideálně pak čerstvou. Vhodné je občas si dát ovoce, doplnit to všechno luštěninami a zapomínat byste neměli ani maso, ovšem libové s minimem množství tuku.
Rada odborníka
I když se vám zdá, že hubnutí vám jde docela dobře, určitě vám neuškodí zkonzultovat své kroky s odborníkem na výživu. Může vás to stát nějakou tu korunu, ale jedná se o vaše zdraví, takže byste neměli šetřit na nepravých místech.