Jak se zdá, mobilní telefony nejsou jen pouhou hračkou, nebo komunikačním prostředkem, se kterým je možno nakládat, jak se každému zlíbí.
Mobilní telefon je věc, výrobek pro osobní potřebu, a jestliže se jej někdo cizí zmocní bez vědomí a povolení jeho majitele, lze tento čin považovat za krádež. Je to podobné, jako by vám někdo odcizil třeba holicí strojek a neostýchal se s ním denně strhávat svůj vous.
S mobilními telefony to však není tak jednoznačné, jako třeba u jmenovaného přístroje na holení. Jestliže vám totiž telefon někdo třeba vědomě zapůjčí do rukou, abyste z něj odeslali textovou zprávu, nebo zatelefonovali, případně použili nějakou aplikaci, je to v pořádku a v regulích zákona. Jakmile však budete prohledávat a číst textové zprávy jeho vlastníka, můžete se dostat do sporu se zákonem.
Budou další země následovat Saúdskou Arábii?
Prozatím se to týká sice jen Saúdské Arábie, nicméně není vyloučeno, že se tamní legislativní opatření nerozšíří i do Evropy. V saúdskoarabském Rijádu bylo rozhodnuto, že v případě, že se prokáže sledování toku SMS zpráv manžela nebo manželky, obviněný může být odsouzený k trestu odnětí svobody dokonce až na 12 měsíců a k poměrně vysoké pokutě.
Islám obecně nařizuje, že jestliže požádá manželka o rozvod, měla by soudu nabídnout důkaz buď ohledně domácího násilí, nebo nevěry, a tu lze často efektivně prokázat skrze mobilní telefon. Nový zákon se nyní nazývá „zákon na potlačování kyberkriminality“, a doslova stanoví, že bude trestně stíhána každá osoba, která prostřednictvím informační sítě z mobilního telefonu nebo z počítače bude odchytávat data a pracovat s nimi bez povolení jeho majitele. Porušení zákona se bude trestat zmíněným trestem odnětí svobody a pokutou ve výši zhruba 2,7 milionu korun (půl milionu rijálů).
V Saúdské Arábii se k tomuto kroku uchýlili z důvodu nárůstu trestných činů a přestupků vůči zákonu ve smyslu vydírání, pomluv, zpronevěry, a pochopitelně také kontroly a zneužívání osobních údajů a zasahování do soukromí.