Rozhodneme-li se pro stavbu rodinného domu, měli bychom přihlédnout k tomu, jaký ráz má místo, které jsme si pro stavbu vyhlédli. Pokud budeme stavbu realizovat v satelitním městě, asi mnoho škody nadělat nemůžeme. Satelity totiž mnohdy okolní přírodou příliš neoplývají, takže narušení nevhodným objektem, zde většinou nehrozí.
Pokud, ale budeme stavět dům na parcele obklopené přírodou, měli bychom k této skutečnosti přihlédnout. Není nutné vzdát se moderní novostavby, ale měla by být navržena s citem pro okolní krajinu, aby ji svým vzhledem podstatně nenarušovala. Vzhled stavby můžeme velmi ovlivnit, volbou vhodné střešní krytiny. Výborným kompromisem určitě bude zatravněná střecha. Neruší okolí, naopak přirozeně do prostředí zapadne.
Zatravněné střechy se již po staletí používají v Severských zemích na vesnických staveních. Našli byste zde jen málo staveb, které tuto přírodní krytinu nemají. Střechy porostlé svěží zelení, zde nejsou ničím výjimečné. V posledních letech i u nás vzrůstá obliba této střešní krytiny.
Zatravněné střechy mají totiž několik nesporných výhod. Stabilizují teplotu v domě, výkyvy teplot tedy nejsou tak patrné.
Působí velmi esteticky a jejich životnost je téměř neomezená. Plní i hydroizolační funkci. Další výhodou těchto zelených střech je ochrana před přírodními vlivy. V neposlední řadě působí pozitivně na životní prostředí.
Záleží, ale na správné pokládce i údržbě. Zelená střecha nemusí být vytvořena pouze z položeného trávníku. Výborně poslouží i skalničky, jako například netřesk, či jiné odolné rostliny.
Při pokládce se musí dbát na zvýšenou hmotnost střechy. Je tedy nutná pevná a odolná konstrukce. Nezáleží, zda se bude pokládka provádět na šikmou nebo rovnou plochou střechu. Obojí je totiž možné.
Jisté je, že zelená střecha je ekologická a krásná.